Dlaczego warto dbać o klimatyzację

Użytkownicy pojazdów wyposażonych w klimatyzację bardzo często odnoszą błędne wrażenie, że są to elementy niewymagające konserwacji i serwisowania. Jako fachowcy z branży bardzo często spotykamy się z sytuacją, kiedy klient przyjeżdża do nas dopiero wtedy, gdy jego klimatyzacja zupełnie nie działa, nie zdając sobie sprawy, że w większości przypadków uszkodzenia powstają w skutek zaniedbań użytkownika. W skrajnych przypadkach „oszczędność” wynikająca z braku regularnej kontroli i serwisu prowadzi do uszkodzeń, których naprawa może pochłonąć grubo ponad 3 tyś. złotych.

Zgłaszając się do profesjonalnego serwisu mamy pewność, że serwisant oprócz niezbędnej rutynowej kontroli układu klimatyzacyjnego, zwróci uwagę także na inne elementy, które użytkownikom mogłyby wydawać się nieistotne. W rzeczywistości oprócz tego, że wpływają na komfort użytkowania, decydują o naszym bezpieczeństwie i bezawaryjnej pracy pojazdu. Przykładem jest pozornie niezwiązany z tematem układ chłodzenia silnika, który w przypadku niesprawnej klimatyzacji jest przez nią dodatkowo obciążony. Odpowiednia konserwacja wpływa także na ograniczenie spalania – dobrze smarowana i sprawna sprężarka załącza się rzadziej, wpływając na lepszą ekonomię jazdy.

Klimatyzację zakładamy w celu ograniczenia uczucia gorąca, zmęczenia, polepszenia koncentracji, co wpływa na polepszenie komfortu jazdy. Zapewni nam to tylko sprawna i zadbana klimatyzacja, czyli taka, której filtry pyłowe pracują prawidłowo zapewniając przepuszczanie powietrza oczyszczonego z kurzu i innych zanieczyszczeń. Pamiętajmy, że nawet najlepszy filtr powietrza ma swoją określoną żywotność i po upływie tego czasu należy go niezwłocznie wymienić.

Brudna, zanieczyszczona klimatyzacja to źródło bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów, wywołujących u ludzi liczne podrażnienia, które mogą objawiać się w postaci kichania, kaszlu, pogorszeniu jakości widzenia i innych poważniejszych dolegliwości, które są szczególnie odczuwalne w przypadku osób podatnych na alergie. Stąd regularna wymiana filtrów i dezynfekcja parownika nie są naszą dobrą wolą,ale koniecznością.

Korzystając codziennie z udogodnień, jakie niesie za sobą stosowanie klimatyzacji pamiętajmy o konieczności regularnych przeglądów i konserwacji tego układu. Daje to gwarancję niezawodności i wpływa na bezpieczeństwo jazdy, nie zagrażając naszemu zdrowiu.